Facebook.com Twitter.com YouTube.com

2000 Final Statistics


2000 Men's Results

Hurricane Festival (4-miles) 9-100
1Tim Surface, Sr. (1st) 20:15
2Ben Orozco, Fr. (5th)20:43
3Justin Rempel, Fr. (7th)20:52
4Brian Erwin, Jr.(8th) 20:54
5Derek Sparks, So. (12th)21:12
6Jared Christianson, So. (18th)21:49
7Josh Moseby, So. (25th)22:08
8Adam Sullivan, So. (35th23:05*
9Brad Thompson, Fr. (47th)23:45*
10Kyle Webb, Fr. (50th)24:14*
11 Nicholas Griffin, Fr. (54th)24:53*
TEAM: 1st out of 6 teams, 60 runners
OVERALL RESULTS: Tulsa, Southwest Missouri, Oklahoma, Oklahoma Baptist, Oral Roberts, Bacone
Fayetteville Invitational (8K) 9-8-00
1Tim Surface, Sr. (6th) 20:35.0
2Justin Rempel, Fr. (10th)21:44.0
3Brian Erwin, Jr.(12th) 21:50.2
4Josh Moseby, So. (14th)22:23.2
5Adam Sullivan, So. (16th)23:09.4
6 Kyle Webb, Fr. (17th)23:32.8*
7Jared Christianson, So. dnr
8Ben Orozco, Fr.dnr
9Derek Sparks, So. dnr
10Brad Thompson, Fr. dnr
11Nicholas Griffin, Fr. dnr
TEAM: T-2nd out of 3 teams, 18 runners
OVERALL RESULTS: Arkansas, Missouri Southern, Tulsa
Sports World Missouri Southern Stampede (8K) 9-16-00
1 Tim Surface, Sr. (6th)25:05.9
2Ben Orozco, Fr. (19th) 26:15.4
3 Jared Christianson, So. (24th) 26:24.8
4Derek Sparks, So. (37th) 26:55.2
5Brian Erwin, Jr. (53rd) 27:19.9
6Adam Sullivan, So. (67th) 27:37.7*
7 Josh Moseby, So. (73rd)27:52.0*
8 Kyle Webb, Fr. (88th)28:39.5*
9Nicholas Griffin, Fr. dnr
10Justin Rempel, Fr. dnr
11Brad Thompson, Fr. dnr
TEAM: 3rd out of 17 teams, 148 runners
OVERALL RESULTS: Arkansas, Tulsa, Southwestrn, Missouri Southern, Harding, Pittsburg State, Washington (Mo.), William Jewell, Missouri-Rolla, Oral Roberts, Mid-America Nazerene, Park, Southwest Baptist, Ottawa, Evangel, Rockhurst, Wentworth.
OSU Cowboy Jamboree (8K) 9-30-00
1 Ben Orozco, Fr. (73rd)26:44.0
2Justin Rempel, Fr. (86th)27:12.0
3Josh Moseby, So. (97th) 27:28.0
4Adam Sullivan, So. (104th) 27:26.0
5Brian Erwin, Jr. (121st) 28:19.0
6Kyle Webb, Fr. (131st)29:32*
7Josh Vickers, Fr. (132nd) 29:36*
8Derek Sparks, So. (178th) 30:55*
9 Jared Christianson, So.dnf
10Nicholas Griffin, Fr. dnr
11Tim Surface, Sr. dnr
12 Brad Thompsondnr
TEAM: 19th out of 20 teams, 186 runners
OVERALL RESULTS: Abilene Christian, Arkansas, Oklahoma State, Texas, Kansas, Missouri Southern, Baylor, Texas Tech, Houston, Southwest Missouri State, Wichita State, Texas-Arlington, TCU, SMU, South Plains College, Sam Houston State, Northwood, Oklahoma.
Chile Pepper Festival(8K)10-14-00
1 Josh Moseby, So. (89th) 33:24
2Ben Orozco, Fr. 33:42
3Adam Sullivan, So. 33:51
4Derek Sparks, So. 33:54
5Justin Rempel, Fr. 34:01
6Kyle Webb, Jr. 35:35*
7Brian Erwin, Jr. 35:42*
8Jared Christianson, So.dnr
9Nicholas Griffin, Fr. dnr
10Tim Surface, Sr. dnr
11Brad Thompson, Fr. dnr
12Josh Vickers, Fr. dnr
TEAM: 18th out of 23 teams, 177 runners
OVERALL RESULTS: Abilene Christian, Arkansas, Iona, Oklahoma State, California-Davis, Kansas, Southwest Missouri, baylor, Nebraska-Kearney, Oklahoma, Texas-Arlington, LSU, Wichita State, Southwest Texas, Colorado Christian, Southern Nazarene, Louisiana Tech
WAC Championships (8K)10-28-00
1Tim Surface, Sr. 26:27
2Justin Rempel, Fr. 26:59
3Ben Orozco, Fr. 27:29
4Brian Erwin, Jr. 27:38
5Derek Sparks, So. 27:51
6Adam Sullivan, So. 28:18*
7 Josh Moseby, So. (89th) 28:25*
8Kyle Webb, Jr. 28:54*
9Jared Christianson, So. dnr
10Nicholas Griffin, Fr.dnr
11Brad Thompson, Fr. dnr
12Josh Vickers, Fr. dnr
TEAM: 4th out of 7 teams, 49 runners
OVERALL RESULTS: SMU, UTEP, Fresno State, Tulsa, Rice, TCU, San Jose State
* non-scores

Hurricane Festival (2-miles) 9-1-00
1 Sarah Haskins, So. (5th) 11:45
2 Camille Herron, Fr. (6th) 11:47
3 Liz Loveless, Fr. (23rd) 12:40
4 April Johnson, Fr. (23rd) 12:46
5 Margaret Danagher, Jr. (3rd) 12:56
6 Natasha Johnson, Fr. (37th) 13:37
7 Ty Jones, Fr. (39th) 15:12
8 Debbie Cardenas, Jr. dnr
9 Sarah Dille, So. dnr
TEAM: 5th out of 6 teams, 49 runners
OVERALL RESULTS: Southwest Missouri, Oklahoma, Oklahoma Baptist, Oral Roberts, Tulsa, Arkansas Tech
Fayetteville Invitational (5K) 9-8-00
1 Sarah Haskins, So. (4th) 18:24.9
2 Camille Herron, Fr. (6th) 18:38.2
3 Margaret Danagher, Jr. (14th) 19:53.6
4 Liz Loveless, Fr. (15th) 20:00.8
5 April Johnson, Fr. (16th) 20:10.1
6 Natasha Johnson, Fr. (17th) 21:42.2
7 Debbie Cardenas, Jr. dnr
8 Sarah Dille, So. dnr
9 Ty Jones, Fr. dnr
10 Charolette Sanderson, Fr. dnr
TEAM: 3rd out of 3 teams, 17 runners
OVERALL RESULTS: Arkansas, Missouri Southern, Tulsa
Sports World Missouri Southern Stampede (6K) 9-16-00
1 Sarah Haskins, So. (3rd) 22:25.9
2 Camille Herron, Fr. (17th) 23:22.0
3 Margaret Danagher, Sr. (21st) 23:26.9
4 April Johnson, So. (46th)